27 Mayıs 2007 Pazar

IP Kamera Nedir?

IP kameralar 1996 yılından bu yana çok hızlı bir gelişme göstererek analog kameraların önüne geçmiştir. Analog kameralar video görüntülerini koaksiyel kablo üzerinden gönderirken Ip kameralar bir bilgisayar ağındaki gibi Cat5 data jablosu üzerinden gönderir.

IP kameranın gönderdiği görüntüleri görmek için kamerayı bilgisyar ağındaki bir anahtara veya doğrudan bilgisayara CAT5 kablo ile RJ45 ethernet portu üzerinden bağladıktan sonra internet gezgininde adres kutusuna (Internet Explorer, Firefox vb.) kameranın IP adresini yazmak yeterlidir. Kameranın içerisindeki web sunucusu görüntülerin doğrudan Internet gezgini ile web sayfası içerisinde görünmesini sağlar.

Eğer IP kamera görüntülerini bilgisayarda kaydetmek isterseniz, bu amaçla geliştirilmiş IP kamera kayıt, yönetim ve izleme yazılımı kullanmak gerekir. Bu yazılımlar bilgisayara yüklendikten sonra kameraların yazılıma tanıtılmasından ve ayarlarının yapılmasından sonra görüntüler kaydedilmeye başlar.


IP kameralı network sistemi kurulurken gözönüne alınacak en önemli unsurlar gerekli band genişliğinin hesabı ve videoların hangi boyutta kaç gün kaydedileceği bilgisinin doğru olarak hesaplanmasıdır.

1 yorum:

nokta dedi ki...

ÇoK güzel Bir sistem IP Kamera BuKamera Sistemleri de Son zamanlarda Kendini Geliştirdi.